شکل و رنگ دندان‌ها یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند بر میزان اعتماد بنفس تاثیرگذار باشند. خوشبختانه این روزها با توجه به پیشرفت علم در حوزه‌های مختلف از جمله دندانپزشکی، این امکان برای زیباسازی لبخند به وجود آمده است تا افراد مختلف در صورت داشتن دندان‌های بد رنگ، بتوانند دندان‌های سفیدی داشته باشند. یکی از عمل‌های زیبایی که این روزها بسیار پُر طرفدار است، طراحی لبخند است. بلیچینگ دندان یا Bleaching Teeth را می‌توان به عنوان بخشی از روند زیباسازی لبخند نیز معرفی کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

گاهی ممکن است به دلایل مختلفی دندان‌های شما تغییر رنگ دهند و تمایل داشته باشید تا دندان‌های سفید و درخشانی داشته باشید. در برخی از موارد نیز ممکن است در منزل بتوان تا حدودی رنگ دندان‌ها را سفید کرد اما اگر می‌خواهید تا به صورت حرفه‌ای این کار را انجام دهید، بهتر است تا به کلینیک دندانپزشکی ما مراجعه کنید. بلیچینگ دندان را می‌توان به عنوان یکی از تخصص‌های دندانپزشکی معرفی کرد.

بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

به چه دلیل ممکن است دندان‌ها تغییر رنگ دهند؟

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. البته گاهی نیز ممکن است به صورت طبیعی و با افزایش سن دندان‌ها تغییر رنگ دهند اما مهم‌ترین دلیل تغییر رنگ دندان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مصرف غذاهای ناسالم (برخی از غذاهایی که دارای رنگ غیر طبیعی هستند)
  • مصرف سیگار (برخورد دود با دندان می‌تواند در بلند مدت منجر به تغییر رنگ دندان شود)
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان (استفاده نامنظم از مسواک نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد تغییر رنگ دندان است)
  • نوشیدنی‌ها حاوی مواد قندی (قند یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود)

به طور کلی بلیچینگ دندان نسبت به سایر روش‌های زیبایی دندان، مانند لیمینت و روکش، آسیب بسیار کمتری به مینای دندان و لثه وارد می‌کند.

انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان با دو روش مختلف انجام می‌شود که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی (Office Bleaching)

در این روش بیماران برای بلیچینگ دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. دندانپزشک با استفاده از ترکیبات شیمیایی و اسیدی، دندان را می‌پوشاند. البته میزان اسید این مواد به اندازه‌ای است که به مینای دندان‌ها آسیب وارد نشود. پس از آن دندان را در معرض لیزر قرار می‌دهند. به این روش نیز بلیچینگ دندان با لیز گفته می‌شود. بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی تقریبا در 4 جلسه انجام می‌شود و هر جلسه چیزی در 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. البته نیاز است تا دندانپزشک عمل سفید کردن دندان را با دقت تمام انجام دهد زیرا ممکن است مواد سفید کننده دندان در برخی از بیماران مشکلاتی از جمله آلرژی ایجاد کند.

بلیچینگ در منزل (Home Bleaching)

در این روش ابتدا بیمار به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کند و دندانپزشک اقدام به تهیه یک قالب از دندان‌ها می‌کند. پس از آماده شدن قالب نیز قالب به همراه ماده سفید کننده دندان در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. بیماران باید طبق دستور پزشک به طور روزانه از قالب دندان به همراه ترکیب سفید کننده دندان استفاده کنند. البته مدت زمان تاثیرگذاری بلیچینگ دندان در منزل، نسبت به بلیچینگ دندان در مطب کمی طولانی‌تر است اما به این دلیل که دیگر نیازی به مراجعه به مطب نیست، این روش بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مراقبت‌های پس از انجام بلیچینگ

احتمالا این سوال برای کسانی که قصد دارند تا دندان‌های خود را با روش بلیچینگ سفید کنند پیش می‌آید که پس از انجام بلیچینگ به چه مراقبت‌هایی نیاز است.

1- پس از انجام بلیچینگ دندان نیاز است تا دندان‌ها و لثه خود را با آب گرم بشویید تا از التهاب آن جلوگیری کنید.

2- از کشیدن سیگار خودداری کنید.

3- شستن منظم دندان‌ها به مدت یک هفته.

4- از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های قندی و حاوی رنگ مصنوعی خودداری کنید.

5- در صورت امکان در چند روز نخست از مواد غذایی سرد استفاده نکنید.

6- استفاده از خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس.

7- مراجعه به دندانپزشک پس از یک هفته برای بررسی مجدد دندان‌ها.

8- از لبنیات مانند شیر و ماست بیشتر استفاده کنید.

9- میوه‌هایی مانند موز و سیب برای دندان مفید هستند، در نتیجه می‌توان از آنها استفاده کرد.

بلیچینگ چه مزیتی دارد؟

بلیچینگ دندان را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های بسیار کم خطر در زیباسازی دندان و طراحی لبخند معرفی کرد. همچنین این روش در مقایسه با سایر روش‌ها مانند لمینت دندان، هزینه بسیار کمتری دارد.

بلیچینگ دندان دارای چه معایبی است؟

این کار از معایب بسیار کمی دارد اما ممکن است موادی که برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود، در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند. همچنین در برخی از افراد ممکن است سفیدی دندان دوام زیادی نداشته باشد و پس مدتی دوباره مجبور به انجام عمل بلیچینگ شوند.

هزینه بلیچینگ دندان چه قدر می‌شود؟

هزینه این کار بستگی به موارد مختلفی دارد. برای دریافت هزینه با کلینیک ما به شماره ۰۲۱۷۷۹۷۶۵۷۹ یا ۰۹۰۵۹۵۱۶۶۶۶ تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]