مقدمه

در گذشته علم دندانپزشکی تنها شامل درمان درد دندان بود و انجام عمل‌های زیبایی مانند طراحی لبخند برای دندان یک امر غیر قابل اجرا بود و در بسیاری از موارد تنها سعی بر این بود که دندان‌های فرد بیمار به هر شکلی که ممکن است برای او حفظ شود. شاید عمل ارتودنسی را بتوان به عنوان اولین عمل زیبایی دندان معرفی کرد که با تغییر شکل و وضعیت دندان کمک می‌کرد تا افراد دندان‌های منظم و زیبایی داشته باشند.

طراحی لبخند
طراحی لبخند

اما با پیشرفت علم و تکنولوژی، علم دندانپزشکی نیز به پیشرفت‌های چشمگیری دست پیدا کرد. امروزه علاوه بر درمان مشکلات جدی و درد دندان، شما می‌توانید برای افزایش زیبایی خود به مطب و یا کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و با کمک علم طراحی لبخند، زیبایی چهره خود را دو چندان کنید.

تاثیر لبخند بر زیبایی

بر طبق تحقیقات صورت گرفته چیزی در حدود 60 درصد از زیبایی و جذابیت افراد، با لبخند آنها ارتباط دارد. به همین دلیل محققان سعی کردند تا از یک تکنولوژی حرفه‌ای برای طراحی لبخند استفاده کنند. طراحی لبخند برای هر فرد با توجه به شکل صورت و چهره آن، و با کمک یک نرم‌افزار انجام می‌شود. به طور کلی نرم‌افزارهای طراحی لبخند، به دندانپزشک کمک می‌کنند تا با تغییر شکل دندان‌ها، بتوانند یک لبخند زیبا برای چهره افراد مختلف طراحی کنند.

طراحی دیجیتالی لبخند یا (Digital Smile Design (DSD

طراحی دیجیتال لبخند که با عنوان DSD نیز شناخته می‌شود، یک نرم‌افزار دیجیتال است که می‌تواند نتیجه نهایی را به بیمار پیش از انجام هر گونه فعالیتی، نشان دهد. همچنین در بسیاری از موارد این امکان در اختیار فرد مراجعه کننده قرار می‌گیرد که بتواند برخی از موارد طراحی شده توسط نرم‌افزار را تغییر دهد. به عنوان مثال گاهی افراد تمایل دارند تغییراتی در دندان خود مطابق با عکس‌های قدیمی خود، ایجاد کنند.

عملکرد نرم‌افزارهای طراحی لبخند، بدین صورت است که با در نظر گرفتن مقیاس‌های مختلف مانند، فاصله مردمک چشم، اندازه لب‌ها و شکل بینی، لبخندی متناسب با چهره فرد طراحی می‌کنند.

روش‌های انجام طراحی کردن لبخند

طراحی لبخند با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

1- لبخند هاليوودی یا Hollywood Smile: طراحی لبخند به شکل هالیوودی بدین صورت است که بیشتر تمرکز بر روی رنگ دندان است و سعی می‌شود تا از رنگ سفید برای تغییر و اصلاح دندان‌ها استفاده شود. البته ممکن است افراد عادی تمایل زیادی به استفاده از زنگ سفید نداشته باشند و رنگ‌های طبیعی را ترجیح دهند.

لبخند هاليوودی
لبخند هاليوودی

2- بدون تراش یا (NON-PREP LAMINATES (LUMINEERS: یکی دیگر از روش‌های طراحی لبخند، استفاده از لومینیرز است که به دندانپزشک این امکان را می‌دهد تا بدون تراش دادن دندان‌ها، یک لبخند زیبا طراحی کنند. لومینیرز یک روکش ونیر بسیار نازک است که به سادگی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. طراحی لبخند بدون تراش، این مزیت را دارد که باعث کاهش طول عمر دندان نمی‌شود زیرا مینای آن دست نخورده باقی می‌ماند.

3- طراحی با تراش کم MINIMAL-PREP LAMINATES: در این نوع طراحی با تراش کم باعث از بین رفتن بخشی از مینای دندان می‌شود و شکل دندان‌های طبیعی فرد تغییر می‌کند، اما در این روش از روکشی مقاوم از جنس سراميک‌های نانو کريستالی استفاده می‌شود. این روکش می‌تواند در برابر فشار بسیار مقاوم باشد. البته بیمار قبل از انجام تراش دندان می‌تواند طراحی لبخند را ببیند و آن را تایید کند.

4- طراحی با کمک روکش: همان طور که می‌دانید روکش دندان یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌های درمانی و زیبایی است. در طراحی لبخند نیز ممکن است برخی از پزشکان با توجه به نظر فرد مراجعه کننده، از روکش دندان استفاده کنند. این روش می‌تواند گاهی با تراش‌های مختصری بر روی دندان مورد استفاده قرار بگیرد.

5- طراحی لبخند با روش ارتودنسی: ارتودنسی را می‌توان به عنوان یک راهکار قدیمی برای زیبایی دندان و لبخند معرفی کرد. البته ارتودنسی برای افرادی مناسب است که دارای دندان‌های زیبایی هستند و تنها مشکل آنها عدم وجود نظم در میان دندان‌ها است. در موارد این چنینی، ارتودنسی یک روش بسیار مناسب و کم خطر برای طراحی لبخند است.

روش ارتودنسی
روش ارتودنسی

6- جراحی لثه: برخی از افراد دارای دندان‌های بسیار کوتاهی هستند. در واقع بخشی از دندان آنها زیر لثه قرار دارد. در اصطلاح به این مشکل Gummy Smile می‌گویند. گاهی در زمان اجرای عمل طراحی برای لبخند، نیاز است تا با انجام عمل جراحی، بخشی از لثه از دندان جدا شود. این عمل، یک عمل بسیار ساده است که در مدت زمان بسیار کوتاهی توسط دندانپزشک و در مطب انجام می‌شود.

7- جراحی فک: در برخی از موارد ممکن است برای انجام طراحی لبخند نتوان از روش‌هایی مانند روکش و یا ارتودنسی استفاده کرد. در چنین مواردی گاهی نیز تنها راه برای داشتن لبخندی زیبا، انجام عمل جراحی بر روی فک است. معمولاً در عمل فک و صورت، فک بیمار به عقب یا جلو کشیده می‌شود، و پس از انجام عمل جراحی نیز دندانپزشک درمورد روکش و ادامه درمان تصمیم می‌گیرد.

هزینه طراحی لبخند چه قدر است؟

هزینه این کار بستگی به موارد مختلفی دارد. برای دریافت هزینه با کلینیک ما به شماره ۰۲۱۷۷۹۷۶۵۷۹ یا ۰۹۰۵۹۵۱۶۶۶۶ تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 5 عدد و میانگین امتیازها 5]