لمینت دندان که در اصطلاح به آن Dental Veneers یا Dental Porcelain Laminate می‌گویند، یک روکش بسیار نازک است که با توجه به رنگ طبیعی دندان ساخته می‌شود.

لمینت دندان
لمینت دندان

به طور کلی لمینت دندان برای اصلاح لبخند، تغییر سایز دندان و افزایش زیبایی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی؟

لمینت دندان از دو نوع کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی ساخته می‌شود. می‌توان گفت که با توجه به نوع و شرایط دندان‌ها باید تصمیم گرفت که از کامپوزیت ونیر استفاده شود و یا از لمینت سرامیکی. البته هر دو می‌توانند با هدف زیبایی و یا درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

در بسیاری از موارد افراد تمایل دارند برای زیبایی دندان خود از لمینت استفاده کنند، زیرا زمانی که از لمینت سرامیکی استفاده می‌شود، دندان‌ها تراش نمی‌خورند و یا ممکن است به تراش کمی نیاز داشته باشند. در واقع می‌توان گفت که دندان‌ها آسیب کمتری می‌بینند اما کامپوزیت ونیر را می‌توان برای دندان‌هایی که پوسیدگی و دچار آسیب دیدگی شده‌اند، استفاده کرد.

به طور کلی بسیاری از افراد با لمینت و روکش موافق نیستند، زیرا اعتقادشان بر این است که به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان می‌شود و طول عمر دندان‌های سالم را کاهش می‌دهد.

در اصطلاح به روکش سرامیکی روش غیر مستقیم و لمینت کامپوزیتی روش مستقیم می‌گویند.

روکش سرامیکی

این نوع از روکش که از جنس سرامیک (چینی) ساخته می‌شود و دارای رنگ کاملاً طبیعی و مطابق با دندان‌های خود فرد هستند. روکش سرامیکی نسبت به روکش‌های کامپوزیتی بسیار مقاوم‌تر هستند. روکش سرامیکی مانند سایر روکش‌ها پس از قالب‌گیری در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود.

روکش لمینت کامپوزیتی

از ویژگی‌های لمینت کامپوزیتی می‌توان به داشتن تنوع رنگ آن اشاره کرد. تنوع رنگ می‌تواند باعث شود تا روکش دندان، هماهنگی بیشتری با رنگ دندان‌های اصلی داشته باشند. همچنین در بسیاری از موارد ممکن است بتوان بدون تغییر اندازه دندان، از لمینت کامپوزیتی استفاده کرد. این نوع از لمینت می‌تواند باعث براق شدن دندان‌ها شود، در نتیجه باعث افزایش زیبایی دندان نیز می‌شود.

لمینت برای طراحی لبخند

طراحی لبخند می‌‌تواند شامل فعالیت‌هایی برای ایجاد هماهنگی میان دندان و لثه باشد. همچنین گاهی علاوه بر انجام عمل‌های جراحی، دندان‌ها نیاز به ارتودنسی دارند و در مرحله آخر نیاز است تا از لمینت دندان استفاده شود. لمینت دندان را می‌توان برای ایجاد نظم و زیبایی هرچه بیشتر در میان دندان‌ها استفاده کرد.

عوارض لمینت

لمینت توانسته است تحول بسیار بزرگی در زیبایی دندان ایجاد کند. در برخی از موارد نیز می‌توان از لمینت دندان به عنوان یک روش درمانی برای دندان‌های آسیب دیده نیز استفاده کرد، اما توصیه می‌شود در صورتی که دارای دندان‌های سالمی هستید و به لحاظ ظاهری با مشکلات جدید مواجه نیستید، از لمینت کردن دندان خودداری کنید زیرا لمینت دندان می‌تواند با گذشت زمان باعث آسیب دیدن و پوسیدگی دندان‌های سالم شود. پس اگر دندان‌های شما سالم است و ظاهر مناسبی دارند، بهتر است از لمینت استفاده نکنید.

انجام لمینت

لمینت برای چه افرادی مناسب نیست؟

  • به کسانی که دارای پوسیدگی وسیع دندان هستند، توصیه می‌شود که از لمینت استفاده نکنند زیرا باعث می‌شود تا عمر دندان‌های پوسیده کوتاه‌تر شود. به همین دلیل نیاز است تا پیش از لمینت، ابتدا پوسیدگی آن به طور کامل درمان شود.
  • افرادی که مینای دندان‌هایشان آسیب دیده است، بهتر است از لمینت دندان استفاده نکنند و به جای از روکش دندان استفاده کنند.
  • افرادی که دندان قروچه می‌کنند نیز نباید از لمینت دندان استفاده کنند زیرا فشار به لمینت باعث فرسایش و آسیب دیدن آن می‌شود و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. در برخی از موارد لمینت ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد.

چه افرادی می‌توانند از لمینت استفاده کنند؟

  • افرادی که دارای دندان‌های نامنظم و به هم ریخته هستند، می‌توانند برای زیبایی دندان‌های خود از لمینت استفاده کنند.
  • افرادی که دندان‌هایشان در یک حادثه دچار شکستگی و یا ترک شده، نیاز است تا برای افزایش مقاوت دندان از لمینت استفاده کنند.
  • کسانی که دارای دندان‌های بد رنگ هستند، می‌توانند برای برطرف کردن این مشکل از لمینت استفاده کنند تا به رنگ مورد نظر برای دندان‌های خود برسند.

هزینه لمینت دندان چه قدر است؟

هزینه این کار بستگی به موارد مختلفی دارد. برای دریافت هزینه با کلینیک ما به شماره ۰۲۱۷۷۹۷۶۵۷۹ یا ۰۹۰۵۹۵۱۶۶۶۶ تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]