مقدمه

روکش لومینیرز یکی از انواع روکش دندان است که بر روی تاج دندان قرار می‌گیرد. در واقع این روکش را می‌توان به عنوان یک روش غیر تهاجمی معرفی کرد زیرا در این روش هیچ نیازی به تغییر ظاهر دندان وجود ندارد. در نتیجه دندان‌ها، آسیب کمتری می‌بینند. این روکش‌ها این امکان را فراهم می‌کنند تا پزشکان روکش را بر روی دندان طبیعی بیمار قرار دهند.

طریقه ساخت و طراحی روکش لومینیرز به شکلی است که بسیار نازک است، تا بتوان آن را بر روی مینای دندان قرار داد. این نوع روکش‌طرفداران بسیار زیادی دارند.

لومینیرز (Lumineers) به معنای ونیر نازک است.

لومینیرز
لومینیرز

همچنین دندانپزشکان با این روش، ونیر بدون تراش می‌گویند زیرا بیمار می‌تواند بدون آمادگی قبلی (شامل تراش دندان) این عمل را انجام دهد.

تفاوت لومینیرز و روکش دندان

اصلی‌ترین تفاوت میان لومینیرز و روکش دندان، در زخامت آنها است که باعث می‌شود در زمان استفاده از لومینیرز، مینا و تاج دندان تراشیده نشود. در حالی که روکش‌ها به دلیل داشتن ضخامت بیشتر، برای جای گرفتن در دهان، نیاز است تا بخشی از دندان‌ها تراشیده شوند. استفاده از لومینیرز و روکش دندان، معمولاً با هدف اصلاح لبخند و زیبایی انجام می‌شود.

در بسیاری از موارد این دندانپزشک است که تصمیم می‌گیرد از لومینیرز استفاده کند و یا روکش.

ضخامت

به طور کلی لومینیرزها بسیار نازک ساخته می‌شوند و تلاش می‌شود تا ضخامت آنها از 0.1 تا 0.3 میلی‌متر بیشتر نشود. ضخامت آن مشابه ضاخمت لنز چشم است که می‌تواند تغییرات طبیعی در دندان بیماران ایجاد کند، اما ونیرها چیزی در حدود 0.5 تا 0.7 میلی‌متر ضخامت دارند.

ضخامت هر دو
ضخامت هر دو

با توجه به اینکه لومینیرز بسیار نازک است و قرار دادن آن بر روی دندان کار راحتی است، بسیاری از بیماران و دندانپزشکان این را به روکش ترجیح می‌دهند.

عوارض

ایجاد حساسیت در برخی از بیماران

برای اجرای آن دندانپزشکان مقدار کمی از مینای دندان را می‌تراشند. با اینکه تلاش می‌شود تا بخش بسیار کمی از دندان تراشیده شود اما در برخی از بیماران حساسیت دندان نسبت به نوشیدنی و غذای سرد و گرم نیز دیده می‌شود.

عدم سازگاری رنگ با سایر دندان

در زمان استفاده از آن، عواملی مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند رنگ لومینیرز با دندان هماهنگ نباشد. به عنوان مثال، رنگ دندان رزین، مواد متصل کننده آن به دندان، می‌توانند از عوامل تغییر رنگ دندان‌ها و عدم همانگی با سایر دندان‌ها باشند.

ایجاد حساسیت در بافت لثه

این اتفاق بسیار طبیعی است که پس از قرار گرفتن هر بافت جدیدی بر روی دندان، لثه‌ها حساس شوند. گاهی نیز ممکن است پس از اجرا، لثه‌ها دچار التهاب شوند که برای از بین رفتن این تورم به کمی زمان نیاز است.

شباهت لومینیرز و ونیر

1- هر دو این قابلیت را دارند که بتوانند دندان‌های آسیب دیده و نامتوازن را بهبود ببخشند.

2- تغییر رنگ دندان به شکل طبیعی از ویژگی‌های هر دو است.

3- هر دو می‌توانند دندان‌های ترک خورده را پوشش دهند.

4- باعث از بین رفتن فاصله میان دندان‌ها می‌شوند.

5- جنس هر دو از سرامیک است.

6- استحکام هر دو تقریباً مانند هم است.

7- رنگ هر دو با گذشت زمان تغییر نمی‌کند.

8- قیمت هر دو نزدیک به هم است.

اجرا

با توجه به اینکه در اجرای لومینیرز دندان‌ها دستکاری نمی‌شوند، اجرای آن نسبت به ونیر، دارای مزیت‌های بسیار زیادی است که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • برای اجرای آن هیچ نیازی به آمادگی قبلی ندارد.
  • در فرآیند اجرا آن نیازی به استفاده از بی‌حسی نخواهد بود.
  • دندانپزشک در اولین مراجعه بیمار، فرآیند قالب‌گیری را انجام می‌دهد. اجرای قالب‌گیری کار بسیار ساده‌ای است و تنها کافی است تا سطح دندان‌ها تمیز شوند.
  • زمانی که بیماران از ونیر استفاده می‌کنند، نیاز است تا از روکش‌های موقت نیز استفاده کنند، در حالی که نصب لومینیرز بر روی دندان تنها در مرحله دوم انجام می‌شود و هیچ نیازی به تست آن نخواهد بود.

معایب

عدم پوشش برخی از لک‌های دندان

گاهی نیز ممکن است لکه‌هایی که بر روی دندان وجود دارند، پس از اجرای کار هم قابل دیدن باشند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که لومینیرز نسبت ونیر بسیار نازک‌تر است.

احساس زخامت بیشتر دندان در دهان

در بسیاری موارد دیده می‌شود که بیماران احساس ضخامت بیشتری در دندان‌های خود می‌کنند. این درحالی است که در اجرای ونیر و یا روکش، ضخامت دندان کمتر احساس می‌شود زیرا سطح دندان کمی تراشیده می‌شود.

هزینه انجام لومینیرز چه قدر است؟

هزینه این کار بستگی به موارد مختلفی دارد. برای دریافت هزینه با کلینیک ما به شماره ۰۲۱۷۷۹۷۶۵۷۹ یا ۰۹۰۵۹۵۱۶۶۶۶ تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 6 عدد و میانگین امتیازها 5]