معرفی

واژه پروتز را ما برای تمام اعضای بدن که به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند، استفاده می‌کنیم. یکی از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین انواع پروتز، پروتز دندان است. پروتز دندان کمک می‌کند تا بتوان جای خالی دندان‌های حذف شده را پُر کرد.

ممکن است بسیاری از افراد به اشتباه، تنها دندان‌های مصنوعی را با عنوان پروتز بشناسند، اما باید به این مورد دقت داشته باشید که انواع روکش مانند لومینیرز و یا ونیر نیز در دسته پروتزهای دندان قرار می‌گیرند. پروتزهای دندان ممکن است گاهی به صورت ثابت در دهان قرار گیرند و یا در برخی از موارد از پروتز متحرک استفاده شود.

پروتز دندان
پروتز دندان

چرا نیاز است تا فضای خالی میان دندان‌ها با پروتز پُر شود؟

در بسیاری از موارد دیده می‌شود که دندان‌ها به دلایل مختلفی نیاز به کشیدن دارند. به عنوان مثال ممکن است دندان دچار پوسیدگی شدید شود و یا بر اثر یک حادثه بخش بسیار زیادی از آن آسیب ببیند، که در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود.

زمانی که یک دندان از میان سایر دندان‌ها حذف می‌شود، جای خالی آن ممکن است برای سایر دندان‌ها مشکلات جدی ایجاد کند. فضای خالی در میان دندان‌ها می‌تواند باعث حرکت کردن سایر دندان‌ها به سمت فضای خالی شود و در نتیجه میان دندان‌ها فاصله ایجاد می‌شود.

فاصله میان دندان‌ها می‌تواند باعث گیر کردن غذا در میان آنها شود و به همین خاطر دندان‌ها دچار آسیب دیدگی و یا پوسیدگی شوند. همچنین ایجاد عفونت در میان دندن‌ها می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های لثه شود.

به همین دلیل نیاز است پس از کشیدن دندان، از پروتزهای متحرک یا ثابت به جای آنها استفاده شود.

انواع پروتزهای دندان

پروتز دندان به سه گروه تقسیم می‌شوند: پروتزهای متحرک، پروتزهای ثابت و پروتزهای نیمه متحرک.

پروتز متحرک

پروتزهای متحرک جزء پروتزهای قدیمی دندان هستند که هنوز هم برای بسیاری از بیماران توسط دندان پزشک ساخته می‌شوند. پروتز متحرک همان طور که از نامش مشخص است، این قبلیت را دارد تا توسط خود بیمار در دهان گذاشته شود و هر زمان که نیاز باشد آن را از دهانش خارج کند.

از پروتز متحرک بیشتر زمانی استفاده می‌شود که فرد بیمار تمام و یا بخش زیادی از دندان‌های خود را کشیده باشد.

پروتز نیمه متحرک

پروتزهای متحرک این قابلیت را دارند که بر روی سایر دندان‌ها و یا ایمپلنت قرار داده شوند. در حالی که می‌توان از آن به عنوان پروتز ثابت استفاده کرد، اما می‌توان آن را از دهان خارج کرد و دوباره در جای خود قرار داد. البته پروتزهای نیمه متحرک با توجه به کاربردی که دارند، گاهی نیز ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشند.

پروتز ثابت

پروتزهای ثابت معمولاً با عنوان روکش دندان شناخته می‌شوند. از روکش دندان معمولاً برای اتصال پروتز به دندان‌های ثابت استفاده می‌شود. همچنین ممکن است در برخی از موارد با توجه به تشخیص دندانپزشک، از روکش دندان که به عنوان پروتز ثابت استفاده می‌شود، برای پوشش دندان‌های پُر شده و عصب کشی شده استفاده کند.

ایمپلنت دندان نیز یکی دیگر از مواردی است که کمک می‌کند تا بتوان به جای دندان‌های از دست رفته، از پروتزهای ثابت برای جایگزین کردن آنها استفاده شود.

هزینه پروتز دندان چه قدر است؟

بستگی به نوع پروتز دارد. برای اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی ما در تهران با شماره 02177976579 یا 09059516666 تماس بگرید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 4 عدد و میانگین امتیازها 5]