مقدمه

گاهی دندان‌های ما به دلیل پوسیدگی بیش از حد و یا آسیب‌های جدی، قابل ترمیم نیستند. در چنین شرایطی دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان می‌کند. همان طور که می‌دانید پر کردن و یا روکش کردن آن یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان دندان‌های پوسیده و آسیب دیده است که کشیدن دندان را می‌توان به عنوان یک راهکار نهایی برای درمان معرفی کرد.

توصیه می‌شود اگر با مشکلات دندان، مانند پوسیدگی مواجه هستید، حتما به مطب و یا کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و پس از دریافت مشاوره اقدام به درمان آن کنید.

کشیدن دندان
کشیدن دندان

زمانی که شما برای کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، دندانپزشک بعد از تزریق داروی بی‌حسی پس از اینکه اطمینان حاصل کرد که دندان بی‌حس شده است، کمی اطراف دندان را باز می‌کند و دندان را بیرون می‌کشد. در زمان کشیدن دندان معمولا بیمار کمی فشار احساس می‌کند، که این فشار به دلیل جدا شدن ریشه دندان از استخوان فک است.

کشیدن دندان با عمل جراحی

زمانی برای کشیدن دندان به عمل جراحی نیاز است که تمام دندان و یا بخش زیادی از آن درون لثه قرار دارد. در چنین مواردی نیاز است تا برای کشیدن دندان، لثه فرد بیمار برش داده شود تا قابل دسترس برای دندانپزشک باشد. البته در برخی موارد نیز ممکن است پس از خارج کردن دندان، لثه نیاز به بخیه داشته باشد. اما نگران نباشید چرا که عمل جراحی دندان، عمل بسیار ساده‌ای است و فرد پس از انجام عمل می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را آغاز کند.

کشیدن دندان با لیزر

زمانی که دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان می‌کند، نیاز است تا با کنار زدن بافت اطراف دندان، پایه آن را آزاد کند.

دندان کشیدن با لیزر
دندان کشیدن با لیزر

معمولاً در روند کشیدن دندان بخشی از بافت اطراف دندان نیز آسیب می‌بیند. برای جلوگیری از آسیب بیش از حد لثه، برخی از دندانپزشکان از لیزر برای جدا کردن دندان و لثه استفاده می‌کنند. لیزر می‌تواند میزان آسیب را تا حد زیادی در عمل‌های دندانپزشکی کاهش دهد.

عوارض کشیدن دندان

گاهی در طی انجام عمل کشیدن دندان ممکن است دندان‌های کناری نیز آسیب ببیند. البته این اتفاق بیشتر برای دندان‌هایی می‌افتد که ترمیم شده‌اند. به عنوان مثال یا روکش یا پر شده‌اند. همچنین این احتمال وجود دارد که محل دندان کشیده شده نیز دچار عفونت شود.

در چه مواردی باید دندان کشیده شود؟

موارد مختلفی می‌توانند باعث شوند تا دندانپزشک تصمیم به کشیدن دندان بگیرد که برخی از آنها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

کشیدن دندان‌های شیری

در بسیاری از موارد دیده می‌شود که دندان‌های شیری نمی‌افتند و در حالی دندان بر روی فک قرار دارد، دندان دائمی شروع به رشد می‌کند. برای اینکه از آسیب به دندان‌های دائمی جلوگیری کنید، نیاز است تا به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان شیری کشیده شود.

کشیدن دندان شیری
کشیدن دندان شیری

در چنین مواردی پدر و مادرها باید دقت داشته باشند تا در زمان رویش دندان‌های دائمی، فرزندشان با مشکل مواجه نشود.

عفونت و یا پوسیدگی دندان

گاهی ممکن است دندان دچار پوسیدگی گسترده شود و این پوسیدگی منجر به ایجاد برخی از مشکلات مانند درد و عفونت شود. در چنین موادی در ابتدا عفونت دندان درمان می‌شود و سپس دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان می‌کند.

آسیب‌های جدی دندان

در برخی از موارد نیز ممکن است دندان فرد در یک حادثه دچار آسیب دیدگی شدید شود. گاهی شکستگی دندان به شکلی است که نمی‌توان آن را ترمیم کرد، به همین دلیل ممکن است کشیدن آن تنها راه درمان باشد.

دندان‌های نامرتب

گاهی فک برخی افراد ممکن است کوچک باشد و فضا کافی برای رشد و قرار گرفتن سایر دندان‌ها وجود نداشته باشد. همچنین در برخی از افراد دیده می‌شود که دندان‌های اضافی در فک خود دارند. تمام این عوامل می‌توانند منجر به کج و نامرتب شدن دندان‌ها شوند.

یکی از رایج‌ترین مواردی که باعث کج شدن دندان‌ها می‌‌شود، دندان عقل است. برای اینکه از نامرتب شدن دندان‌ها جلوگیری کنید، توصیه می‌شود که دندان‌های اضافی کشیده شوند.

البته در این گونه موارد گاهی برای مرتب کردن دندان نیاز به انجام عمل‌های زیبایی مانند ارتودنسی است.

بیماری لثه

گاهی اوقات پریودنتال یا پیرادندانی اتفاق می‌افتد. متاسفانه برخی از بیماری‌های لثه ممکن است استخوان فک را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به لق شدن دندان‌ها شوند. در چنین مواردی اگر لقی دندان بیش از اندازه باشد، معمولاً تنها راهکار درمانی، کشیدن دندان است. به همین دلیل نیاز است در زمانی که احساس می‌کنید به بیماری‌های لثه مبتلا شده‌اید، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. گاهی نیز ممکن است با مراجعه زودهنگام به دندانپزشک بتوان از کشیدن آنها جلوگیری کرد.

هزینه کشیدن دندان چه قدر است؟

هزینه این کار بستگی به موارد مختلفی دارد. برای دریافت هزینه با کلینیک ما به شماره ۰۲۱۷۷۹۷۶۵۷۹ یا ۰۹۰۵۹۵۱۶۶۶۶ تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]